شهر سرکان
سرکان یکی از شهرهای استان همدان در ایران است. این شهر در شهرستان تویسرکان و در جنوب دامنه‌های رشته کوه الوند واقع شده‌است.کوتاه‌ترین راه تا مرکز استان ۱۰۱ کیلومتر و کوتاهترین فاصله با شهرهای مجاور ۷ کیلومتر است که با شهر تویسرکان می‌باشد.

جمعیت سرکان بدلیل مهاجرت ساکنین به شهرهای بزرگی مانند تهران، همدان و کرمانشاه و…تقریباً ثابت بوده (حدود ۵۴۰۰ نفر) و رشد نسبی بین سالهای ۷۵-۳۵، سه صدم درصد بوده‌است. همچنین تراکم نسبی جمعیت در سرکان ۷٫۲۶۷۶ نفر در کیلومتر مربع به دست می‌آید که در مقایسه با استان (۹٫۶۲۸۸ نفر در کیلومترمربع، سال ۱۳۷۵) نشان دهنده کم بودن آن نسبت به استان می‌باشد.​​​​​​​معنای سرکان
به نظر می رسد لفظ «سرکان» واژه ای کردی باشد و از دو واژه ی «سَر» و «کان» به معنای سرِ چشمه تشکیل شده باشد اما به سبب تلفظ خاص گویش همدانی پیشوند سَر به سِر تبدیل شده است. یک ایران شناس آلمانی این واژه را «سَرخان» ضبط کرده و گفته‌اند که چون بر بالای سُرخ رود باشد پس بدان نسبت یافته‌است. همچنین «حسن ابن محمد قمی» (قرن ۴) در مورد قریه سرکان در قم می گوید: «چون اردشیر به بنای آن فرمود وآن را گفتند که در کدام موضع بنا نهیم گفت: «افراسَراکان» یعنی بر سر کوهی که از آن رودخانه می‌آید پس آن دیه را بنا کردند و سرکان نام نهادند.»
جغرافیا
شهر سرکان به فاصله حدود ۶ کیلومتری شمال غربی تویسرکان در دامنه کوه‌های الوند ودر کنار رود خانه سرکان قرار دارد. شهر سرکان از شمال و شرق به کوهستان الوند، از جنوب به شهرستان تویسرکان واز غرب به شهرستان اسدآباد و شهر فرسفج محدود می‌شود. سرکان دارای آب و هوای ییلاقی و بسیار مطبوعی است و وجود انبوه درختان میوه وچشمه‌های پر آب سرکان را به یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان تبدیل کرده‌است.
جاذبه‌های گردشگری
بارزترین جاذبه‌های این شهر باغهای زیبا و کوه‌های بلند آن است.آبشار اللو در بین کوهای سیاه کمر- پارک توریستی کمربسته نیز با چنارهایی کهن در این شهر قرار داردو اصلی ترین جاذبه این شهر آب و هوای شهر است که آب و هوای پاکی دارد
​​​​​​​گردشگری
​​​​​​​
تویسرکان یکی از شهرهای سرسبز و خوش آب و هوای همدان محسوب می‌شود که طبیعت چشم‌نوازی دارد. پارک توریستی کمربسته سرکان در 3 کیلومتری تویسرکان و جنوب غربی شهر سرکان واقع شده است. این پارک با مساحتی در حدود 15000 متر مربع در کنار دره‌ای خرم قرار دارد و طراوت و شادابی را به شهر و گردشگران هدیه می‌دهد. از میان پارک نهری در جریان است که حیات را با خود به ارمغان می‌آورد. یکی از جاذبه های پارک توریستی کمربسته سرکان 6 اصله درخت تنومند چنار است که به نحوی عجیب و خاص روییده‌اند. این درختان در قسمتی از پارک توریستی کمربسته سرکان با ارتفاع 30 متری حول دایره‌ای فرضی به قطر 3 متر سینه آسمان را شکافته و به پیش رفته‌اند. فرضیه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه این درختان از تنه‌ی قطع شده یک درخت چنار کهنسال زاده شده‌اند. در این پارک توریستی تفریحی که وسعت زیادی نیز دارد می‌توانید ساعاتی را در سایه‌سار درختان به استراحت بنشینید و از طبیعت بکر پارک نهایت لذت را ببرید. 

شهر سرکان واقع در استان همدان

شهر سرکان عکس از مسعود امینی